V posledních letech jsme mohli zaznamenat v oblasti péče o zuby několik změn. Na trhu je široký výběr různých druhů mezizubních kartáčků, nití, zubních past, ústních vod a k nim se přidaly i různé elektrické přístroje jako ústní sprchy  a samozřejmě obrovské množství elektrických zubních kartáčků, které možná již trošku upozadily ty běžné manuální. Možná se právě rozhodujete, jestli by se vám vyplatilo si takového pomocníka také pořídit, ale zatím nevíte, zda vám tato volba přinese nějaké benefity. Pojďme se tedy podívat na výhody a nevýhody, které přináší používání elektrických a manuálních zubních kartáčků.

Manuální zubní kartáčky mají nespornou výhodu v šetrnosti čištění. Při osvojení správné techniky a výběru vyhovujícího manuálního zubního kartáčku by neměl být problém zůstat věrný této klasické metodě. Pokud ovšem nevíte, jak správně kartáček používat a vyberete si nějaký s příliš tvrdými štětinkami, můžete si nenávratně poškodit zubní sklovinu, přispějete k odhalování zubních krčků a budete zbytečně namáhat dásně, což může být velmi bolestivé. Pokud si tedy nejste jistí, že manuální kartáček používáte správně, je jistě na místě navštívit svou zubní hygienistku nebo zubního lékaře a nechat si poradit, jak si osvojit správnou techniku čištění a jak vybrat vhodný manuální zubní kartáček.

Co se týká elektrických kartáčků, je třeba vědět, že existuje více druhů, které pracují na různých principech. První takovou skupinou jsou rotačně oscilační zubní kartáčky jako např. Oral-B Genius 10000N Black. Jejich hlavice vykonává 90° pohyb tam a zpět a jejich hlavice ještě pulzuje ve směru štětin. Hlavice těchto kartáčků bývá malá a kulatá. Přestože velmi efektivně odstraňují zubní plak a pomáhají odstraňovat nežádoucí zabarvení povrchu zubů, nemusí být vhodné pro lidi s citlivějšími dásněmi. Mnoho modelů má sice již zabudovaný senzor, který hlídá tlak vyvíjený na zuby, nemusí to však být dostatečnou ochranou před podrážděním citlivých dásní. Ovšem pokud máte zuby i dásně zdravé, nic vám nebrání v pořízení rotačního kartáčku.

Druhou skupinou jsou kartáčky sonické, např. Philips Sonicare 5100 ProtectiveClean HX6859/68 + UV. Ty pracují na principu sonických vibrací, které rozkmitají štětiny, čímž dochází ke kombinaci stíravého pohybu a silnému proudění směsi vody a zubní pasty. Díky pulzaci a cirkulaci tekutiny pak kartáček čistí i několik milimetrů za dosah štětin (nenahrazuje to ovšem použití mezizubních kartáčků/nití). Tato technologie je šetrnější variantou elektrického kartáčku, avšak sonický kartáček si tak dobře neporadí se zabarvením zubů. Je ale vhodnou variantou i pro uživatele s citlivými zuby a dásněmi.

Na odpověď, jestli pro vás elektrický kartáček bude dobrým pomocníkem, musíte přijít sami, ovšem pokud jste si neosvojili správnou techniku manuálního čištění, poraďte se svým zubařem o koupi elektrického kartáčku nebo pro začátek zkrátka zvolte šetrnější variantu v podobě sonického kartáčku a mějte na paměti, že ho musíte používat především správně a vždy zvolit vhodnou náhradní hlavici.

Věnujte svým zubům patřičnou péči, ať můžete být na svůj úsměv hrdí!