Ústa jsou branou do celého organismu
Běžně se v ústech nachází více než 300 druhů bakterií. Je to naprosto normální, ale některé z těchto bakterií mohou způsobit zubní kaz nebo onemocnění dásní.
I malé množství těchto bakterií může stačit k tomu, aby dráždily dásně, když se začnou usazovat a vytvářet zubní plak. A co víc, pokud s tím nic neuděláte, mohou vést k celé řadě problémů – od krvácení dásní po otok dásní v důsledku gingivitidy až po závažnější potíže, například parodontitidu a dokonce ztrátu zubů.
Bakteriální plak je jednou z nejčastějších příčin onemocnění dásní. Bakterie přeměňují cukry v potravě na kyseliny, které mohou dráždit dásně a narušovat zubní sklovinu, což nakonec vede ke vzniku zubního kazu.
Toxiny produkované bakteriemi dále způsobují zánět a poškození okolní tkáně dásní, takže tělo do postižené oblasti vysílá více krve. To způsobuje krvácení dásní při čištění zubů.
Zastavte řetězovou reakci
- Přemnožené bakterie v ústech se mohou volně šířit do celého organizmu a tím ohrozit celkové zdraví člověka.
- Bakterie v ústech se mohou prostřednictvím krevního řečiště dostat do celého těla a způsobovat zánětlivá onemocnění.
- Bakterie v ústech mohou díky cirkulaci krve dosáhnout všech orgánů v lidském těle a tím spustit "řetězovou reakci" s velmi vážnými důsledky pro celkový zdravotní stav organizmu.
Co je bakteriální plak?
- Bakteriální nebo také zubní plak je bakteriální biofilm, který se postupně hromadí na povrchu zubu, pokud není řádně odstraněn. Pomalu proniká pod dáseň a působí na kost, ve které jsou zuby ukotveny.
- Právě tyto bakterie jsou odpovědné za vznik parodontálního onemocnění, chronické infekce spojené se zánětem dásní v postižené oblasti.
- Bakterie plaku jsou odpovědné za vznik parodontálního onemocnění.
Parodontální onemocnění způsobené bakteriálním plakem
- Postihuje 70% populace
- Je 4x častější pokud kouříte
- Způsobuje ztrátu zubů v 70% případů
- Jak v mírné, tak v rozvinuté formě zvyšuje riziko některých dalších onemocnění
Gingivitida
Je mírnější forma parodontálního onemocnění. Projevuje se jako červené, nateklé dásně, které čas od času samovolně krvácí. Příznaky v této fázi onemocnění jsou nenápadné a často neviditelné. Proto postižení zpravidla ani neví, že mají problém. Gingivitida musí být ošetřena profesionálně a pacient následně musí používat speciální pomůcky pro ústní hygienu.
Parodontitida
Je pokročilejší forma parodontálního onemocnění, kterou lze charakterizovat postupným vznikem parodontálních chobotů, ústupem dásní, ztrátou vazivových vláken (ligament) a kosti okolo zubu. Pokud se počínající parodontitidě nevěnuje pozornost, přechází do chronické formy s nenávratnými změnami a dlouhodobě vede ke ztrátě postižených zubů.
Biofilm (bakteriální plak)
- Problémy v ústní dutině začínají docela nevinně a nenápadně na povrchu zubů. V krátké době po vyčištění chrupu se na zubech (i na umělých) usadí vrstvička bílkovin ze slin. Tento velmi tenký a stěží pozorovatelný povlak je vzápětí osidlován mikroorganismy z ústní dutiny. Pokud si nebudete dobře čistit zuby, objeví se na jejich povrchu během několika hodin až dní původně neprůhledná, později bělavá, lepivá hmota, která se jmenuje zubní mikrobiální povlak, zkráceně plak.
- Pokud poskytneme mikrobům čas, pomnoží se tak, že plak začne být nebezpečný. Bakterie povlaku produkují řadu nebezpečných látek, které dělíme na látky nebezpečné pro zubní sklovinu a jsou zodpovědné za vznik zubního kazu a na látky, které dráždí dáseň a způsobují její zánět a později parodontitidu. Bakterie plaku produkují řadu nebezpečných látek, které poškozují dáseň - především volnou dáseň (mezizubní papily) a celou oblast dásňového žlábku. Organismus - v tomto případě dáseň se pak brání zánětem.