Jak postupovat jestliže chci vybělit zuby?

 • V případě, že máte zájem o rychlé a profesionální vybělení zubů, tak nejprve navštivte svého stomatologa nebo naše pracoviště, kde si sjednáte schůzku s dentální hygienistkou. Na základě konzultace a zhodnocení stavu tvrdých i měkkých tkání se stanoví další postup pro proceduru bělení zubů.

 • Jestliže jste podobný zákrok již prodělali a chce si jen bělost zubů udržet, tak je možné pod dohledem zubního lékaře nebo dentální hygienistky používat prostředky pro domácí bělení. Jedná se většinou o přípravky ve formě gelu a obsahu pexido (vázaného ve formě karbamidperoxid), které se umisťují do speciálních nosičů, které je třeba zhotovit na základě provedených otisků v zubní laboratoři.

Ordinační bělení zubů

Zdravé a krásné zuby jsou Vaší vizitkou a na mnohých pracovištích se již stávají profesionálním požadavkem. Barva zubů je individuální záležitost a během života se barva i struktura skloviny trochu mění.

Například dětské zuby mají barvu jasně bílou, proto se jim také říká mléčné.

Zuby stálé mají jinou strukturu a příčinou vnějšího zbarvování je především kouření a ukládání pigmentů z potravy a nápojů. Ke změně barvy dochází i z "vnitřních" příčin. Jde hlavně o odumření zubního nervu nebo o následek zbarvení zubu amalgamovou či jinou výplní. Obě situace již dnes umíme řešit.

Postup při ordinačním bělení

 • Při ordinačním bělení se používá intenzívní bělící gel s obsahem peroxidu vodíku. Před zahájením samotného bělení, je nutné ošetřit měkké tkáně (dásně), aby nedošlo k jejich popálení. K tomu slouží tzv. dásňová bariéra, která zajistí, aby se bělící gel nedostal tam kam nemá. Proces nanášení gelu je rozfázován do třech aplikací, z nichž jedna trvá cca 20 min.

 • Po nanesení gelu je účinek peroxidu aktivován pomocí polimerační lampy nebo laseru. Po třetí aplikaci je odstraněna dásňová bariéra, pacient si vypláchne ústa a v případě, že jsou zuby velmi citlivé, může lékař nebo dentální hygienistka aplikovat speciální gel na snížení citlivosti nebo doporučit zubní pastu na snížení citlivosti.

Je bělení zubů bezpečné?

 • Připravky pro profesionální bělení obsahující účinnou látku peroxid vodíku. Klinicky ověřené koncetrace nezpůsobují žádné poškození zubů. Metoda bělení se používá několik desítek let a bez žádný vážnějších komplikací.
 • V některých případech může docházet ke zvýšené citivosti zubů během procesu bělení nebo po ukončení. V žádném případě však nedochází k poškození zubní skloviny či dentinu. Stačí pouze upravit koncetraci účinné látky nebo po konzultaci s odborníkem na několik dní vysadit bělící přípravky či používat zubní pasty nebo gely pro snížení citlivosti.

Co způsobuje pigmentaci zubů?

 • Nápoje (káva, čaj, červené víno)

 • Přírodní barviva (např. borůvky)

 • Léky (tetraciklinová antibiotika a další léky)

 • Kouření

 • Stárnutí

Jakým způsobem je možné pigmentace odstranit?

Mechanické metody

Těmi je třeba vždy začít, dříve než přistoupíme k metodám chemickým. Vyžít možnost čistících a leštících past v zubní ordinaci – polisching - je účinná metoda pro odstranění pigmentací a některých barevných diskolorací.

Používat bělící pasty s mikročásticemi (ne všechny nepoškozují zubní sklovinu!) nebo s enzymy, které nepoškozují zubní sklovinu, pracují enzymaticky, nikoli mechanicky. Na trhu jsou také k dostání bělící pasty s přídavkem peroxidů nebo karbamidů, které působí na pigmenty pod zubní sklovinou. Mnohé však nefungují tak, jak slibují reklamy. Proto je tyto přípravky vhodné kupovat tam, kde dostanete dostatek informací a kde Vám mohou podat odbornou radu.

Chemické metody

Zesvětlení zubů je rychlejší a účinnější, ale jen pod dohledem odborníka! Používá se vyšší koncentrace účinných látek a je nutné izolovat dásně, event. citlivé krčky. Při využití této metody doma (povolená koncentrace pro domácí bělící gely je max. 16 % karbamid-peroxidu) je důležité si nechat zhotovit tzv. nosiče pro aplikaci bělícího gelu, které Vám zhotoví stomatolog na základě otisků přímo vašich zubů.

Před každým bělením je nutné zkontrolovat stav chrupu! Kazy, spáry u výplní, neošetřené dásně, obnažené krčky, to vše může způsobit nepříjemné komplikace. Proto si nechte poradit, jen tak budete spokojeni s výsledkem.

Domácí bělení

 • Domácí bělení je metoda, kdy si pacient sám aplikuje přípravky určené pro bělení zubů. Většinou se jedná o přípravky ve formě gelu, který obsahuje určitou koncentraci peroxidu nebo karbamid-peroxid. Účinná látka proniká přes zubní sklovinu a následně dochází k oxidaci pigmentů, tj. zesvětlení zubů.
 • Přípravky určené pro domácí bělení jsou bezpečné. Podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví nesmí překročit koncentraci 6% peroxidu obsaženého nebo uvolněného.
 • Nejvhodnějším způsobem pro aplikaci bělícího gelu jsou tzv. "nosiče", které si můžete nechat zhotovit u Vašeho stomatologa nebo přímo u nás v Centru ústní hygieny TOP-DENT, které budou přesně odpovídat tvaru Vašeho chrupu. Tím dosáhnete maximální účinnosti, ochrany dásní a také v důsledku ušetříte, protože se Vám nestane, že gel díky špatnému tvaru nosiče unikne nebo přeteče.

 

Opalescence domácí bělící sety

Jak to funguje?

 • Váš stomatolog udělá otisky Vašeho chrupu a dle nich nechá vyrobit individuální nosiče bělení, viz. text výše.

 • Opalescence gel se poté nanáší pomocí stříkaček do tenkých a komfortních nosičů, které se následně nasadí na zuby.

 • Bělící proces probíhá na základě schopnosti karbamid peroxidu a peroxidu vodíku volně projít sklovinou a dentinem. Radikály kyslíku poté migrují sklovinným spektrem a rozkládají koloranty (pigmenty) způsobující zabarvení zubu.

 • Koncentrace dostupných gelů je 10% a 16 % karbamid peroxidu.

Je to bezpečné?

Bělení Vašich zubů, pod dohledem stomatologa, je prokázáno jako bezpečné. Toto dokládají mnohaleté a četné klinické studie. Hlavním činidlem v Opalescence je karbamid peroxid, který je bezpečný pro použití v domácím prostředí. Tato forma bělení je doporučována stomatology a dentáními hygienistkami po celém světě!

Kdy uvidím výsledky?

Výsledky jsou viditelné často po jedné noci. Optimálního přirozeného vybělení je dosaženo po týdnu až 10-ti dnech. Váš stomatolog s Vámi celý postup a výsledky zkonzultuje. Před a po každé procedůře bělení je důležité si nechat stomatologem zkontrolovat stav tvrdých a měkkých tkání.

Jak si udržím bílé zuby?

Poté, co si vybělíte zuby a získáte oslňující úsměv, je pro jeho zachování důležité dodržovat dobrou ústní hygienu a pamatovat na čištění zubů po zabarvujícím jídle či nápoji. Také je vhodným pomocníkem pro udržení zářivého úsměvu Opalescence bělící zubní pasta, která kromě jemného bělení nabízí vyšší obsah fluoridu než ostatní zubní pasty pro regeneraci zubní skloviny.

Opalescence GO 

 • Opalescence GO je inovovaný, revoluční systém domácího bělení na bázi Opalescence gelu. Je to příjemný nosič z tenké fólie, naplněný bělícím gelem, který se velmi hlehce adaptuje. Bělící gel obsahuje 6% peroxid vodíku a dodává se v příchutích máta meno žlutý meloun. Gel navíc obsahuje více než 20% vody pro hydrataci zubů běheme bělícícho procesu.

 • S Opalescence GO ušetříte čas a peníze, protože ne nutné si nechat zhotovit drahé individuální nosiče. Vše je snadnější a připraveno přímo k použití. Forma (nosič) je již předplněna a určena k jednorázovému použití – odpadá plnění a čištění individuálních forem. Je to též skvělý způsob následné domácí péče po libovolném typu ordinačního bělení.

 • Nosič kryje horní i dolní zubní oblouk v rozsahu až k oběma prvním molárům, je předtvarovaný, a proto se Opalescence GO přizpůsobí zubům snadněji než různé proužky či bělící pásky. Dokonce i když má pacient nepravidelný zubní oblouk, tak je možné nosič lehce přizpůbit do požadovaného tvaru.

Označení oblouku:

 • "U” horní “L” dolní
 • Balení obsahuje 4-10 horních a 4-10 dolních nosičů 

Jak to funguje?

Bělení nebylo nikdy jednodušší! Přednaplněné inovované nosiče Opalescence GO se jednoduše vloží do úst a dokonale sedí. Tenká membrána nosiče přilne k zubu a zůstává bezpečně na místě po dobu 60ti minu. ANO! Pouze 60 minut jednou denně! Je to snadné!

Je to bezpečné?

Opalescence GO je dokonale bezpečným způsobem bělení Vašich zubů, obsahuje jak potassium nitrát, tak fluorid, u kterých je prokázáno, že zabraňují vzniku kavit a posiluje zubní sklovinu.

Kdy uvidím výsledky?

Opalescence GO je nejúčinnější dostupné domácí bělení, obsahuje totiž dostatečně vysokou vysokou koncentraci peroxdu, výsledků dosahujete velmi rychle. U některých osob je možno vidět výsledky už po první dni aplikace.

Jak si udržím bílé zuby?

Poté, co si vybělíte zuby a získáte oslňující úsměv, je pro jeho zachování důležité dodržovat dobrou ústní hygienu a pamatovat na čištění zubů po zabarvujícím jídle či nápoji. Také je vhodným pomocníkem pro udržení zářivého úsměvu Opalescence bělící zubní pasta, která nejen bělí, ale také nabízí vyšší obsah fluoridu než ostatní zubní pasty.