Zánět může vyvolat nebo provázet celou řadu onemocnění měkkých tkání dutiny ústní. Především se jedná o gingivitidu a parodontózu.

Zánět je přirozenou obrannou reakcí našeho těla. Jedná se o fyziologický proces, kterým organizmus udržuje rovnováhu vnitřního prostředí nebo reaguje na zevní resp. vnitřní poškození. Když organizmus vyčerpá své možnosti potlačit příčinu a zhojit poškozenou tkáň akutní zánětlivou reakcí, přechází zánět do chronického stadia. Tedy do stavu jakési nové rovnováhy mezi stále existující příčinou a možnostmi vlastní obranyschopnosti tkání. Takto nastolená rovnováha je ale obvykle doprovázena různě rychlou tkáňovou destrukcí. Ve vztahu k zánětlivému onemocnění v dutině ústní působí proteolytické enzymy dvěma směry:

  1. Zvyšují vlastní obranyschopnost tkání a působí přímo na mikrobiální původce zánětu v zubním plaku. Z hlediska ovlivnění vlastní obranyschopnosti tkání, proteolytické enzymy především zlepšují mikrocirkulaci ve tkáni a snižují otoky. Tím usnadňují hojení.

  2. Snižují přilnavost bakterií k zubu a dásním i jejich schopnost tvořit plak. S ohledem na skutečnost, že se jedná se o terapii netoxickou, neagresivní, bez vedlejších lokálních i celkových účinků, proteolytické enzymy nabízejí velkou příležitost pro ochranu před chronickým zánětem způsobeným destruktivními procesy v dutině ústní. Výhodou je zcela jistě i to, že mohou být využívány dlouhodobě a to i u dětí, těhotných nebo u lidí s oslabenou imunitou.

Jaké vlastnosti mají enzymy Trypsin a Bromelain?

  • Významným způsobem zlepšují lymfatickou drenáž a mikrocirkulaci krve ve tkáních a sliznicích dutiny ústní.

  • Snižují schopnost bakteriálního biofilmu přilnout k zubní sklovině a ke sliznici dutiny ústní a tím omezují jeho negativní vliv na tyto tkáně.

  • Mají zásadní vliv na normalizaci a udržování optimálních imunitních reakcí v dutině ústní a tím zlepšují obranyschopnost měkkých tkání včetně parodontu.

  • Zvyšují antibakteriální, antivirové a antimykotické účinky tělu vlastní imunity.

  • Mají vysokou antioxidační kapacitu a tím snižují rozsah poškození při parodontitidě a parodontóze, u nichž se na poškození tkání dutiny ústní podílejí mj. vysoké hladiny kyslíkových radikálů.

  • Spolu s enzymy ve slinách omezují vznik nebo zhoršení parodontózy tím, že rozkládají drobné bílkovinné a cukerné zbytky (maso, sladkosti apod.), které nebyly odstraněny mechanickým čištěním z mezizubních prostor a chobotů mezi dásní a zubem.

  • Trypsin a bromelain štěpí bílkoviny, které uzavírají choboty mezi dásní a zubem při parodontóze.

Enzymová zubní pasta ENZYMEL® PARODONT

Enzymová řada ENZYMEL® PARODONT je určena ke každodennímu a dlouhodobému použití zejména u lidí s krvácením z oblasti dásní nebo se zvýšenou tendencí k zánětům dásní, parodontu a sliznice dutiny ústní. Obsahuje směs proteolytických enzymů trypsinu, bromelainu a chymotrypsinu.

ENZYMEL® PARODONT redukuje 2x více zubní plak (klinická studie) oproti kontrole. Proteolytické enzymy zvyšují obranyschopnost tkání dutiny ústní a snižují přilnavost bakterií na zuby.  ENZYMEL® PARODONT lze výhodně kombinovat s antimikrobiální řadou ENZYMEL® INTENSIVE 35.

 

Antimikrobiální zubní pasta ENZYMEL® INTENSIVE 35 

Zubní pasta ENZYMEL® INTENSIVE 35 s antimikrobiálním účinkem je vhodná k účinnému omezení akutního i chronického zánětu v dutině ústní a oblasti parodontu zejména provázených přítomností bakterií.
Proteolytické enzymy usnadňují hojení a snižují otok, redukují zánět

Směs přírodních proteolytických enzymů trypsinu, chymotrypsinu, bromelainu a antimikrobiální látky chlorhexidin diglukonátu potlačuje bakterie 4x intenzivněji než samotný chlorhexidin. Koncentraci 0,035% je vhodná a ke zvýšení obranyschopnosti sliznic dutiny ústní v případě infekčních komplikací.